Kysymys 1033
Miksi avoliitto on syntiä? Miten avioliittoon meneminen tekee seksistä hyväksytyn?
Voisiko olla että Jumala on päättänyt, että on julkisesti liittouduttava tai muuten
hän ei sitä hyväksy? Ja näin sen takia, että vahingot minimoitaisiin. Eli ts. kyseessä
on Jumalan asetus. Eli avoliitto on väärin, koska ihmisen syntisyyden tähden se ei
yksinkertaisesti toimi niinkuin sen pitäisi (?). Avioliitto sen sijaan estää
paremmin syntistä luontoa pääsemstä valtaan (?). Mutta jos ihminen olisi synnitön,
niin voisiko avoliitto jopa olla oikein?
Olen tästä asiasta joskus kirjoittanut Herännäislehteen. Lienee parasta lainata tuon kirjoituksen osaa, jossa on lueteltuna iso joukko Raamatun opetuksia. Lue ne rukoillen läpi ja tutki niiden valossa kysmystäsi.
2. Moos. 20:14, 6. käsky: Ei sinun pidä huorin tekemän.
Kieltää aviorikoksen ja kaikenlaisen salavuoteuden, tapahtuipa se avioliiton aikana, sitä ennen tai sen jälkeen. Lue myös Jeesuksen selitys käskyyn (Matt. 5:27-28).
Kertomus nuoren Joosefin halusta säilyttää puhtautensa avioliittoon asti ja siitä seuraavasta maailman pilkasta (lue myös Room. 13:13-14, 1. Kor. 15:33 ja erityisesti 1. Piet. 4:4).
Kertomus Daavidista, hänen lankeemuksestaan, parannuksestaan sekä lankeemuksen ja parannuksen seuraamuksista hänen myöhemmässä elämässään.
Kertomus prinssi Amnonin ja Tamarin rakkaudesta ja sen täydellisestä turmeltumisesta Jumalan tahdon rikkomisen seurauksena. Sitten vihasi Amnon häntä sangen suurella vihalla, niin että viha, jolla hän häntä vihasi oli suurempi, kuin rakkaus ennen oli (!), jolla hän häntä rakasti. (jae 15)
Puhtaan ja uskollisen rakkauden ylistystä.
Kertomus Jeesuksen vanhempien kihlautumisesta ja avioliitosta, joka osoittaa selvästi, että ei edes kihlaus anna lupaa avioyhteyden kokeilemiseen ja tietysti vielä vähemmän yhdessä asumiseen avoliitossa.
Kertomus Johannes Kastajan mestauksesta. Hän oli saarnannut lyhyesti: Sinun ei ole lupa pitää veljesi vaimoa (ja elää hänen kanssaan avosuhteessa). Huoruuden henki ajaa ihmisen helposti muihin synteihin, erityisesti vihaan ja murhanhimoon totuuden puhujaa kohtaan.
Jeesus on kutsuttuna Kaanaan häihin ja siunaa yhteisen hääjuhlan läsnäolollansa (aivan niin kuin Jumala ensimmäisen luomisen yhteydessä siunasi Adamin ja Eevan, 1. Moos. 1:27-28 ja Matt. 19:4-6). Hän ei siunaa avoliittoa eikä asu avoliittolaisten kodissa.
Aviokäsky pitää kunniallisesti kaikkien seassa pidettämän Alkukielen sana gamos tarkoittaa oikeastaan hääjuhlaa. Siksi avioliiton julkinen solmiminen on pidettävä kunniassa. Avosuhteen tapaiset keskinäiset (hiljaiset) sopimukset ovat salavuoteutta.
Oikea, hyvä tapa solmia avioliitto: astia jakeessa 4 tarkoittaa joko omaa ruumista tai viittaa kihlattuun/puolisoon (vrt. 1. Piet. 3:8).
Pyhän avioliiton siunaus ja kristillisen perhe-elämän järjestys.
Lopuksi vielä 1. Kor. 6:18 yleisenä kehoituksena kaikille:
Välttäkäät huoruutta. Kaikki synnit, joita ihminen tekee, ovat ulkona ruumiista; vaan joka huorin tekee, tekee syntiä omassa ruumiissa.
sekä 1. Kor. 11:30 varoituksena omaksi turmioksi tapahtuvasta ehtoollisen nauttimisesta:
Sentähden on myös monta heikkoa ja sairasta teidän seassanne, ja moni makaa.
Päätän raamatuntutkistelun Ps. 51:12, Daavidin katumuksesta syntyneeseen rukoushuokaukseen: Jumala, luo minuun puhdas sydän, ja anna minulle uusi vahva henki.